leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości – toksyna botulinowa (botoks)

Wykorzystanie toksyny botulinowej to wciąż jedna ze skuteczniejszych metod leczenia nadpotliwości. Szacuje się, że po tym zabiegu, nadmierna potliwość ustępuje aż u około 90% pacjentów. Dlaczego ta metoda jest tak skuteczna? Jak działa? Jakie są przeciwwskazania?

Co to jest toksyna botulinowa i jak działa w leczeniu nadpotliwości?

Po iniekcji (wstrzyknięciu) niewielkiej ilości toksyny botulinowej typu A (botoksu) na danym obszarze ciała, następuje blokada działalności nerwów, odpowiedzialnych za gruczoły wydzielania zewnętrznego. To uniemożliwia wydzielanie nadmiernej ilości potu na obszarze poddanym zabiegowi.

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest nadmierna potliwość poszczególnych partii ciała, powodująca dyskomfort w codziennym życiu. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim rozwiązaniu problemu z nadmiernym poceniem.

Czy to bezpieczne? Ta praktyka jest stosowana od ponad 20 lat. Badania nie wykazały ogólnoustrojowego wpływu botoksu, a sama toksyna po kilku miesiącach ulega pełnej biodegradacji. Stąd, zarówno sam zabieg, jeśli wykonany jest prawidłowo, jak i jego powtarzanie jest całkowicie bezpieczne.

Leczenie nadmiernej potliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej może być wykonane w następujących obszarach:

  • pachy
  • czoło
  • dłonie
  • stopy
  • inne partie ciała

Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości botoksem?

Przed rozpoczęciem zabiegu należy precyzyjnie określić miejsca, w których potliwość jest szczególnie nasilona. Czasem nie jest to łatwe i jednoznaczne. Wówczas, można zastosować test jodowo-skrobiowy. Tak zwany test Minora polega na posmarowaniu danej partii ciała jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Obszary wymagające zabiegu już po kilku minutach zaczną się wybarwiać, ulegając zaczernieniu. Powstałe miejsca dzieli się na kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany. To pomoże prawidłowo i regularnie rozmieścić toksynę botulinową.

Wykonanie zabiegu w obrębie niektórych części ciała (np. dłonie, stopy) będzie wiązało się ze znieczuleniem. Jeśli inne partie okażą się wrażliwe, lekarz również może je znieczulić. Wprowadzenie toksyny botulinowej podczas zabiegu na nadpotliwość trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po wykonaniu zabiegu, nic nie stoi na przeszkodzie aby od razu wrócić do codziennych czynności. Warto mieć na uwadze, aby miejsca objęte zabiegiem traktować z większą ostrożnością (uważając na pocieranie, ugniatanie czy rozmasowanie).

Toksyna Botulinowa a nadpotliwość – jak często należy powtarzać zabieg i jak długo utrzymują się efekty?

Blokada nerwów spowodowana działaniem toksyny botulinowej utrzymuje się około 5-6 miesięcy, do czasu zastąpienie obecnych połączeń nerwowych, nowymi. Z tego powodu efekty zabiegu utrzymują się właśnie 5-6 miesięcy. Po tym okresie można powtórzyć proces.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu i możliwe powikłania

Powikłaniem zastosowania botoksu w leczeniu nadpotliwości może być lekki obrzęk i zaczerwienienie. Objawy te nie wymagają leczenia i powinny ustąpić samoistnie po upływie kilku dni.

Przeciwwskazania do wykonania:

  • choroby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • infekcje w miejscu planowanego podania preparatu
  • stosowanie leków wywołujących relaksację mięśni
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)
  • zaburzenia krzepnięcia krwi

Podczas konsultacji z lekarzem i planowania zabiegu należy poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre z nich wymagają odstawienia na co najmniej tydzień przed zabiegiem.

Umów się na konsultację z naszym lekarzem – dr Diana Iwaniuk – chirurg, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej

Rejestracja:

+48 668 88 00 42 

Nasi lekarze radiolodzy polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:
- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!