hemoroidy

Hemoroidy  – opis problemu

Hemoroidy to jedna z częściej występujących chorób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że na żylaki odbytu cierpi co druga osoba po 50 roku życia. Skala problemu obrazuje, jak ważne jest społeczne zaangażowanie i edukacja pacjentów w zakresie możliwości leczenia. Wielu pacjentów w początkowej fazie rozwoju choroby bagatelizuje problem, często prowadząc tym samym do zaostrzenia stanu i konieczności podejmowania radykalnych kroków. Wczesna diagnostyka pozwala jednak rozwiązać problem bez konieczności podejmowania bolesnych czy wymagających długotrwałej rekonwalescencji działań.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Trudno jednoznacznie określić przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej. Można zauważyć, że częściej dotyka ona osoby prowadzące siedzący tryb życia, nie uprawiające sportu albo borykające się z otyłością. Istnieje również pewna zależność pomiędzy częstotliwością wypróżnień czy chorobami układu pokarmowego a występowaniem omawianych dolegliwości. Na hemoroidy uskarża się również wiele kobiet w ciąży czy po porodzie. W ich przypadku często związane jest to z wzrostem ciśnienia w układzie żylnym w okolicy miednicy, uciskiem płodu na główne żyły czy dużym wysiłkiem lub urazem więzadła hemoroidalnego (więzadło Parksa) podczas porodu. Przyczyną uszkodzenia więzadła Parksa może być również przewlekle toczący się stan zapalny w obrębie tkanek odbytu.

Objawy hemoroidów

Jednym z pierwszych zauważalnych przez pacjenta objawów jest świąd i dyskomfort w okolicy odbytu. Na tym etapie najczęściej pacjenci bagatelizują problem, przez co zdarza się, że do specjalisty trafiają w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Świądowi mogą towarzyszyć drobne uszkodzenia śluzówki, z których może sączyć się wydzielina. Problem ten najczęściej jest wynikiem mechanicznego podrażnienia okolic poprzez drapanie. W dalszym etapie powiększone guzki mogą dawać odczucie niepełnego wypróżnienia przez co wraz ze zwiększeniem parcia mogą się powiększać i w konsekwencji „wypadać”. Na tym etapie może być konieczne każdorazowe ich wciskanie w kanał odbytu by uniknąć zakrzepicy. Zaawansowanej chorobie może towarzyszyć ból, który najczęściej wynika z rozwijającego się stanu zapalnego, dlatego tak istotne jest udanie się do specjalisty i jak najszybsze podjęcie leczenia.

Badanie wstępne – konsultacja proktologiczna

Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest konsultacja lekarska podczas której przeprowadzane jest badanie proktologiczne za pomocą specjalnego wziernika (anoskopu), który wprowadzany jest do kanału odbytu. Celem badania jest ocena końcowego odcinka odbytnicy. Do przeprowadzenia badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, warto jednak zadbać o wypróżnienie i oddanie moczu przed badaniem. W razie potrzeby przed konsultacją pacjent może w klinice skorzystać z bidetu lub chusteczek do higieny intymnej.

Metody leczenia hemoroidów

O wyborze metody leczenia hemoroidów decyduje lekarz wraz z pacjentem. Po wnikliwej diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania choroby możliwe jest zastosowanie mało inwazyjnych, bezbolesnych i przede wszystkim bezpiecznych metod leczenia. Obserwacje potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się łącząc kilka metod. Hybrydowe leczenie hemoroidów, które oparte jest wówczas na dostosowaniu konkretnych rozwiązań do konkretnego pacjenta umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Celem leczenia skojarzonego jest zaproponowanie pacjentowi najlepszej terapii z uwzględnieniem nie tylko wskazań medycznych, ale przede wszystkim kwestii komfortu pacjenta i możliwych do uzyskania efektów estetycznych. Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę, warto porozmawiać ze swoim lekarzem na temat dostępnych metod leczenia.

  • Gumkowanie metodą Barrona – to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia. Trwa krótko bo zaledwie kilka minut i polega na założeniu uciskających gumek za pomocą specjalnego aplikatora. Z reguły podczas jednej wizyty zaleca się gumowanie jednego guzka tak by zachować pełne bezpieczeństwo zabiegu i komfort pacjenta. W zależności od stopnia zaawansowania choroby możliwe jest przeprowadzenie kilku procedur aż do całkowitego wyleczenia. Ograniczeniem metody jest zależność efektów leczenia od kształtu guzka krwawnicowego i stopnia zaawansowania choroby.
  • Skleroterapia guzków krwawniczych – polega na ostrzyknięciu przy użyciu specjalnego roztworu (sklerotyzantu) guzków krwawniczych. Celowo wywołany stan zapalny w naczyniu w konsekwencji prowadzi do martwicy guzka i jego odpadnięcia. Zabieg jest w pełni tolerowany przez pacjenta.
  • Laserowe leczenie hemoroidów – najskuteczniejszą obecnie metodą wykorzystywaną  do leczenia patologicznie powiększonych hemoroidów jest laseroterapia przy użyciu lasera naczyniowego bądź CO2. W zależności od stadia rozwoju choroby można termicznie skoagulować naczynie bądź odparować zmiany np. wystające poza obszar odbytu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w obecnych czasach najczęściej zastępuje metody chirurgiczne.
  • Leczenie hemoroidów z użyciem kleju tkankowego – Jest najnowszą metodą leczenia. Polega na odpowiednim podaniu specjalnego kleju do tkanki guzka krwawniczego. Jedną z przyczyn wypadania guzków krwawnicowych jest uszkodzenie więzadła wieszadłowego hemoroidów (więzadło Parksa), które w warunkach prawidłowych odpowiada za właściwe umocowanie hemoroidów do ściany odbytu. W wyniku przewlekle trwającego stanu zapalnego powodującego zwyrodnienie lub podczas urazu okołoporodowego może dojść do uszkodzenia czy wręcz zerwania więzadła i wypadania guzka na zewnątrz odbytu. Klej oprócz ufiksowania tkanek wypadniętego guzka powyżej więzadła Parksa ma działanie cytotoksyczne. Celowo wywołany stan zapalny w konsekwencji prowadzi do martwicy guzka i jego odpadnięcia.
Nowoczesny aparat USG - zrób badanie!
Nowoczesny aparat USG - zrób badanie!

Nasi lekarze radiolodzy polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:
- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!