Biopsja cienkoigłowa

Czym jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BAC) to jedna z metod wykorzystywanych w diagnostyce zmian nowotworowych czy torbieli. Biopsję aspiracyjną cienkoigłową można wykonywać w obszarach: tarczycy, ślinianek, piersi, węzłów chłonnych, guzów tkanek miękkich. Umożliwia ocenę pobranego materiału cytologicznego pod mikroskopem i ustalenie wstępnego lub ostatecznego rozpoznania (diagnozy) co umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia . Badanie BAC dotyczy najczęściej zmian małych, często wykrywanych przypadkowo w badaniu USG. Pozwala na określenie, czy zmiany chorobowe m.in guzki czy torbiele mają charakter łagodny, czy złośliwy.  Wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia i życia pacjenta a często całkowite wyleczenie.

Kiedy wykonuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową?

Wykonanie biopsji zleca lekarz, który podczas  badania fizykalnego lub obrazowego np. USG, tomografii komputerowej, zauważy niepokojące zmiany chorobowe o niejasnym charakterze. Biopsja jest wskazana w każdej sytuacji, w której pobrana tkanka czy płyn mógłby pomóc w diagnostyce lub leczeniu.

Wskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej:

  • występowanie wyczuwalnych guzów
  • występowanie niewyczuwalnych guzów, wykrytych np. podczas przeprowadzenia USG
  • występowanie bólów uciskowych
  • występowanie zmian owrzodzeniowych
  • występowanie zmian w obszarach, które były leczone onkologicznie w przeszłości

Jak wygląda biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC)?

Biopsja cienkoigłowa jest mało inwazyjna i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Badanie polega na wprowadzeniu cienkiej igły przez skórę i pobraniu (aspiracji) komórek z podejrzanej zmiany, pod kontrolą USG. Natychmiast po aspiracji, materiał biopsyjny rozprowadzany jest na szkiełku i utrwalany specjalnym preparatem, a po wyschnięciu, barwiony w laboratorium specjalistycznymi odczynnikami. Oceny uzyskanego materiału dokonuje lekarz specjalista patomorfolog.

Biopsja cienkoigłowa jest prawie bezbolesna, trwa kilkanaście sekund a całe badanie kilka do kilkunastu minut. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 10-21 dni. Wynik badania cytologicznego pomaga lekarzowi określić charakter biologiczny zmiany (łagodna czy złośliwa), a w wielu przypadkach typ nowotworu co pozwala na wybranie odpowiedniej strategii postępowania onkologicznego.

Po wykonaniu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pacjent może odczuwać lekki dyskomfort w miejscu pobrania materiału cytologicznego. Widoczne może być także zasinienie, niewielki obrzęk lub delikatne krwawienie. Dolegliwości bólowe po wykonaniu biopsji zwykle nie wymagają podania leków przeciwbólowych. W ciągu 24h od przeprowadzenia badania należy maksymalnie ograniczyć wysiłek fizyczny, a przez 48h nie przyjmować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna).

Biopsja cienkoigłowa – jak się do niej przygotować?

  • Na trzy dni przed planowanym badaniem nie powinno się przyjmować preparatów zawierających  kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), ibuprofen, naproksen i innych leków przeciwbólowych.
  • Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych regularnie lekach, zwłaszcza preparatach przeciwkrzepliwych. Wykonanie biopsji cienkoigłowej może wymagać zastąpienia ich innymi lub odstawienia w odpowiednim czasie przed badaniem
  • Na badanie warto zabrać aktualne wyniki USG.

W Una Medica w Warszawie wykonujemy następujące rodzaje biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC):

  • biopsja tarczycy (guzki),
  • biopsja węzłów chłonnych obwodowych (szyjnych, pachowych, pachwinowych),
  • biopsja tkanek miękkich: tkanki podskórnej, skóry (narośle, tłuszczaki/ włókniaki),
  • biopsja piersi (torbiele)

BIOPSJA CIENKOIGŁOWA TARCZYCY

Czym jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy i kiedy ją wykonać?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy pozwala na szczegółową diagnostykę zmian nowotworowych lub zapalnych, powstałych w okolicy tego narządu – guzów, torbieli, powiększenia węzłów chłonnych, a także dostosowanie odpowiedniego leczenia. Tak zwana biopsja celowana, wykonywana pod kontrolą USG, pozwala zidentyfikować niewyczuwalne guzy w okolicach tarczycy oraz pobrać materiał cytologiczny. 

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej tarczycy:

  • wyczuwalne palpacyjnie zmiany w obrębie narządu
  • zmiany wykryte podczas badania USG
  • trudności w przełykaniu
  • bóle tarczycy
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • guzki powiększające się w kolejnych badaniach

Jak się przygotować do biopsji tarczycy?

Przede wszystkim należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. W szczególności, na trzy dni przed badaniem, nie należy przyjmować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), ibuprofen, naproksen . Na badanie warto zabrać aktualne wyniki USG, nie starsze niż 3 miesiące. Warto też zadbać o łatwy dostęp do obszaru, na którym wykonujemy biopsję tarczycy – zdjąć wszelkie ozdoby z szyi, nie zakładać golfów, wskazana odzież z dekoltem, rozpinana koszula itp.

Czy biopsja tarczycy jest bolesna?

Moment wkłucia to najbardziej bolesny moment podczas biopsji tarczycy, porównywalny do bólu podczas pobierania krwi. Samo badanie nie wymaga znieczulenia. Po badaniu, w miejscu pobrania materiału komórkowego, można odczuwać tkliwość lub zauważyć zasinienie lub niewielki obrzęk, które ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Jak przebiega biopsja tarczycy?

Badanie trwa około 5-15 minut, w tym właściwa biopsja (ukłucie z aspiracją kilka-kilkanaście sekund) odbywa się w pozycji leżącej, pod kontrolą USG. Po zdezynfekowaniu skóry na szyi, nakłuwa się obszar zmiany igłą iniekcyjną i pobiera materiał cytologiczny poprzez aspirację. W trakcie biopsji cienkoigłowej nie powinno się poruszać, przełykać śliny, kaszleć ani napinać mięśni. Po badaniu lekarz zakłada sterylny opatrunek.

Na wyniki badania biopsji cienkoigłowej tarczycy z reguły trzeba poczekać około 2 tygodni.

Przeciwwskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej tarczycy:

  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych (przeciwskazanie względne, po uzgodnieniu z lekarzem i czasowym odstawieniu lub zamianie leku można biopsje wykonać),
  • wystąpienie ropnych zmian w okolicach skóry szyi,
  • skaza krwotoczna (zaburzenia krzepnięcia krwi),
  • kaszel (przeciwwskazanie czasowe)

BIOPSJA CIENKOIGŁOWA PIERSI

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piersi, wykonywana pod kontrolą USG (biopsja celowana) pozwala na szczegółową diagnostykę zmian nowotworowych i torbieli powstałych w obszarze gruczołu sutkowego i dostosowanie leczenia. Polega na pobraniu materiału komórkowego do badania cytologicznego poprzez aspirację zmienionych komórek, przy wykorzystaniu cienkiej igły (o średnicy mniejszej niż 1mm). Zleca się ją w przypadku wyczuwalnych lub niewyczuwalnych palpacyjnie wykrytych w USG zmian ogniskowych, guzowatych, podejrzenia występowania raka piersi oraz konieczności precyzyjnego określenia charakteru zmian powstałych w obrębie tego narządu.

Czy biopsja cienkoigłowa piersi jest bolesna?

Biopsja cienkoigłowa piersi nie wymaga znieczulenia ogólnego. Dyskomfort towarzyszący ukłuciu jest porównywalny z  występującym podczas pobierania krwi. Samo badanie nie powoduje dodatkowego bólu i trwa około 5-15 minut (czas właściwego wkłucia i sapiracji około kilkanaście sekund). Po badaniu, obszar, z którego pobrany był materiał komórkowy może wykazywać się większą tkliwością lub zasinieniem, ustępującym po kilku dniach.

Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej piersi?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak poinformować lekarza o wszelkich  przyjmowanych lekach. Na trzy dni przed zabiegiem należy odstawić wszelkie preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), ibuprofen, naproksen (leki przeciwbólowe). Na badanie warto przygotować wyniki USG, mammografii (opcjonalnie).

Jakie są przeciwwskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej piersi?

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (przeciwskazanie względne, po uzgodnieniu z lekarzem i czasowym odstawieniu lub zamianie leku można biopsje wykonać),
  • infekcje skóry w obszarze planowanej ingerencji,
  • zrosty lub zwłóknienia tkanek piersi

Pełny cennik badań USG, BAC wykonywanych w naszym Centrum przedstawia poniższa tabela:

NAZWA BADANIA USGCena
USG jamy brzusznej
250zł
USG jamy opłucnej250zł
USG jąder250zł
USG gruczołu krokowego250zł
USG piersi (sutka)250zł
USG szyi i tarczycy250zł
USG ślinianek250zł
USG tkanki podskórnej (jedna okolica)250zł
USG układu moczowego250zł
USG węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)250zł
USG doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych260zł
USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych260zł
USG doppler aorty brzusznej260zł
USG doppler żył 1 kończyny górnej260zł
USG doppler żył 1 kończyny dolnej260zł
USG doppler żył szyjnych260zł
USG stawu kolanowego280zł
USG stawu skokowego280zł
USG stawu ramiennego (barkowego)280zł
USG ścięgna Achillesa280zł
USG stopy280zł
USG mięśni280zł
BIOPSJA ASPIRACYJNA CIENKOIGŁOWA (BAC)
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG - 1 zmiana *400zł
BIOPSJA GRUBOIGŁOWA
Biopsja gruboigłowa z badaniem histopatologicznym - 1 zmiana550zł
Biopsja gruboigłowa z badaniem histopatologicznym - 2 zmiany700zł
* Cena zawiera badanie histopatologiczne z opisem patomorfologa dr n. med. Elwiry Bakuły-Zalewskiej oraz bezpłatną konsultację wyników krytycznych.
Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

W Una Medica, badanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej wykonuje:

dr n. med. Elwira Bakuła- Zalewska, specjalista patomorfologii

lek. Wawrzyniec Bakalarski, diagnosta, ultrasonografista

Zadzwoń i umów się  się na badanie:

+48 668 88 00 42

+48 22 307 57 15

 

Nasi lekarze radiolodzy polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:
- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!