Czym się zajmuje internista?
Internista to lekarz chorób wewnętrznych, o szerokim spektrum wiedzy medycznej. Zajmuje się schorzeniami w obrębie wszystkich układów organizmu człowieka, a także ich diagnostyką oraz profilaktyką. Wizyta u internisty jest zazwyczaj pierwszym krokiem, gdy u pacjenta pojawią się niepokojące problemy zdrowotne. Zadaniem lekarza internisty jest kompleksowe podejście do zdrowia pacjenta – zebranie wszystkich informacji na temat objawów, ale i przebytych chorób czy przyjmowanych leków. Niekiedy pozornie niezwiązane ze sobą objawy mogą posiadać wspólne podłoże. Wówczas internista może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę lub konsultację z konkretnym specjalistą w danej dziedzinie medycznej.
Jakie choroby leczy internista?
Choroby internistyczne to między innymi:
- choroby ze strony przewodu pokarmowego, tj. choroby żołądka, jelit, wątroby trzustki, (w tym SIBO, zapalenie żołądka, jelit, choroba wrzodowa)
- choroby endokrynologiczne (zaburzenia hormonalne), m.in. choroby tarczycy
- choroby metaboliczne – cukrzyca, insulinooporność, otyłość, zaburzenia lipidowe, podwyższony kwas moczowy
- choroby kardiologiczne – nadciśnienie tętnicze, choroby serca
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- infekcje pasożytnicze
- choroby układu oddechowego
- choroby nerek i układu moczowego
- zaburzenia hematologiczne, m.in. niedokrwistość (anemia)
- choroby autoimmunologiczne
- choroby reumatyczne
Z jakimi objawami można przyjść do internisty?
Interniście warto zgłosić wszystkie objawy budzące wątpliwości, towarzyszące nam w życiu codziennym, od tych, które potrafią znacznie skomplikować funkcjonowanie, po te, które zdają się błahe czy normalne. Powinno się uwzględnić przede wszystkim objawy takie jak:
- zmęczenie, osłabienie
- problemy z masą ciała – utrata czy nadmierny przyrost masy ciała
- problemy z włosami, paznokciami
- zaburzenia widzenia – przejściowe i trwałe
- zmiany skórne – sucha skóra, wypryski, trądzik niepoddajacy się leczeniu
- wypadanie włosów, łupież
- wahania nastroju, nerwowość
- problemy ze snem lub nadmierna senność
- bóle mięśniowe lub stawowe
- bóle głowy
- mgła mózgowa
- drętwienie różnych części ciała
- dolegliwości brzuszne – wzdęcia, gazy, biegunka, zaparcia przelewania, ból brzucha, nieprzyjemny zapach z ust, mdłości, odbijania, wymioty, refluks, krwawienie z przewodu pokarmowego
- objawy infekcji – m.in. gorączka, dreszcze, bóle gardła, kaszel
- problemy z oddawaniem moczu – częste, bolesne oddawanie moczu, nadmierna ilość moczu
- wysokie ciśnienie tętnicze
- bóle o różnej lokalizacji
- uczucie głodu lub nadmiernej pełności po posiłku
- powikłania po przebytych chorobach/infekcjach
Konsultacja z internistą
Konsultacja z internistą zwykle rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu na temat objawów, które skłoniły pacjenta do wizyty. Internista musi uwzględnić całe spektrum objawów (czasem niektóre z nich występują tak długo, że dla pacjenta wydają się całkowicie naturalne). Dobry internista podczas pierwszej konsultacji zapyta pacjenta także o przebyte choroby czy leki – przyjmowane regularnie lub okresowo (niektóre z przyjmowanych leków lub ich połączenia mogą powodować skutki uboczne, mające odzwierciedlenie w pozornie niezwiązanych objawach chorobowych). Podczas konsultacji można spodziewać się też pytań na temat chorób, które pojawiały się w rodzinie lub w wieku dziecięcym.
Na podstawie pozyskanych informacji, internista stara się połączyć ze sobą wszystkie symptomy. Z pewnością pomocne podczas konsultacji będą chociażby badania morfologii czy biochemii krwi. Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz może skierować na nie pacjenta także po pierwszej wizycie.
Po rozpoznaniu konkretnej choroby internista może zalecić konsultację lub leczenie u innego specjalisty np. kierując pacjenta do endokrynologa, proktologa, gastrologa, neurologa, a nawet na konsultację psychologiczną. Zdarza się także, że internista współpracuje z innymi specjalistami, np. z dietetykiem klinicznym, kardiologiem czy diabetologiem, prowadząc pacjenta wspólnie. Dzieje się tak szczególnie w przypadku leczenia przewlekłych dolegliwości, takich jak cukrzyca, SIBO, nadciśnienie tętnicze, otyłość. Można zatem powiedzieć, że internista to pewnego rodzaju „project manager” organizmu, który nawiguje pacjenta pomiędzy poszczególnymi specjalistami, prowadząc go zarówno przez diagnostykę, jak i późniejszy proces leczenia.
Kiedy warto skorzystać z konsultacji z internistą?
Konsultacja z internistą to pierwsza konsultacja, jaką powinniśmy podjąć w celu zdiagnozowania przyczyn większości chorób. Całościowe spojrzenie internisty pozwoli dobrać odpowiednie badania i oszacować ryzyko wystąpienia poszczególnych dolegliwości. To pozwoli uniknąć kosztów (zarówno finansowych, jak i czasowych), związanych z poszukiwaniem przyczyn przy uwzględnieniu tylko wybiórczych objawów. Opieka internistyczna umożliwi także poznanie i zrozumienie ich złożoności.
Umów się na wizytę u jednego z naszych specjalistów w Una Medica – dr Agnieszka Wilczewska
Rejestracja:
+48 668 88 00 42
+ 48 22 307 57 15