Kto to jest i kogo leczy chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy to lekarz zajmujący się leczeniem operacyjnym. Rozpiętość wiekowa pacjentów chirurga dziecięcego jest bardzo szeroka – waha się od noworodków w pierwszej dobie życia po nastolatków do 18 roku życia. Chirurg dziecięcy posiada szeroką wiedzę ogólnomedyczną i pomaga młodym pacjentom, których leczenie wymaga ingerencji chirurgicznej (leczenia operacyjnego).
Czasem konieczność takiej ingerencji wynika z mechanicznego uszkodzenia ciała. Niekiedy jednak, w wyniku diagnostyki poszczególnych objawów, okazuje się, że pacjent jest predysponowany właśnie do procedur chirurgicznych. Wówczas w proces leczenia włącza się chirurga dziecięcego.
Co leczy chirurg dziecięcy?
W kompetencjach chirurga dziecięcego leży przeprowadzenie wszelkich działań wymagających interwencji chirurgicznej u pacjentów poniżej 18 roku życia. Zabiegi i operacje, które wykonuje chirurg dziecięcy, mogą obejmować:
- leczenie wad wrodzonych
- przeszczep organów
- plastykę przepukliny (pachwinowej, pępkowej)
- leczenie oparzeń
- zszywanie ran i usuwanie z nich ciał obcych
- leczenie ran przewlekłych i owrzodzeń
- usuwanie zmian skórnych
- usuwanie guzów podskórnych i ropieni
- pomoc w przypadku złamań
- usuwanie wyrostka robaczkowego
- leczenie chorób pęcherzyka żółciowego
- usuwanie zmian nowotworowych
- pomoc w innych, nagłych przypadkach, wymagających interwencji chirurgicznej
Kiedy warto zgłosić się do chirurga dziecięcego?
Interwencja chirurga dziecięcego jest konieczna w przypadku mechanicznych uszkodzeń ciała i dolegliwości wymagających niezwłocznego działania, w szczególności:
- otwartych ran
- ciał obcych w tkankach
- oparzeń
- odmrożeń
- zapalenia wyrostka robaczkowego
Niepokojącymi objawami wymagającymi konsultacji z chirurgiem dziecięcym są także:
- przepukliny
- deformacje klatki piersiowej
- guzki skórne i podskórne
- wrastające paznokcie
- zmiany zapalne skóry (czyraki, wrzody)
- zmiany barwnikowe skóry
- nawracające kolki
- krwawienia z odcinków układu pokarmowego
- problemy z wypróżnianiem się
W toku leczenia przewlekłych i złożonych dolegliwości (również wad wrodzonych), może pojawić się konieczność interwencji chirurga dziecięcego. Objawy mające niejasne podłoże (np. zmiany skórne, nagły spadek masy ciała, refluks, omdlenia i osłabienie) zwykle wymagają konsultacji ze specjalistami z innych dziedzin, (np. endokrynologiem, kardiologiem, onkologiem, diabetologiem czy dermatologiem). W drodze dalszej diagnostyki, mogą dać podstawy do leczenia operacyjnego.
Chirurg dziecięcy zajmuje się także przypadkami pacjentów-chłopców, z takimi dolegliwościami jak: wnętrostwo, jądro wędrujące, wodniak jądra czy stulejka. Konsultacja z chirurgiem dziecięcym jest wskazana też w przypadku stwierdzenia wad wrodzonych u płodu (np. podczas badania USG), jeszcze podczas ciąży.
Konsultacja z chirurgiem dziecięcym.
Leczenie młodych pacjentów wymaga od chirurga dziecięcego nie tylko doskonałej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu na różnych etapach życia, ale i właściwego podejścia i umiejętności nawiązania relacji z pacjentem.
Podczas konsultacji, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat objawów, które budzą niepokój. Zapyta także o dotychczas wykonane badania – warto zabrać ze sobą ich wyniki. Po zapoznaniu się z dokumentacją (jeśli jest), lekarz może zalecić dodatkowe konsultacje z innymi specjalistami lub skierować na dodatkową diagnostykę.
Zadzwoń i umów wizytę u specjalisty w Una Medica – dr n. med. Maria Boczar.
Rejestracja
+48 668 88 00 42
+48 22 307 57 15