LEKARZ MEDYCYNY STYLU ŻYCIA WARSZAWA

Co to jest medycyna stylu życia?

Medycyna stylu życia to dziedzina rozwijana od końca XX wieku, eksplorowana szczególnie w czasach współczesnych. Choć z jej tematyką mamy kontakt w codziennym życiu (często nie zdając sobie z tego sprawy), medycyna stylu życia opiera swoją metodykę na badaniach naukowych. Skupia się przede wszystkim na interdyscyplinarnym, holistycznym podejściu do organizmu człowieka i wpływie codziennych nawyków jako czynnika minimalizującego lub odwracającego skutki chorób przewlekłych. Medycyna stylu życia to także profilaktyka chorób i poprawa funkcjonowania organizmu na różnych poziomach.

Filary medycyny stylu życia

Medycyna stylu życia porusza takie zagadnienia jak:

  • zdrowy sen
  • odpowiednia dieta
  • aktywność fizyczna
  • ograniczanie używek (narkotyków, alkoholu, palenia papierosów)
  • redukcja stresu
  • świadomość własnych emocji
  • relacje społeczne

Medycyna stylu życia to także dziedzina sprzyjająca samoedukacji i zwiększaniu świadomości jednostek, dotyczącej wpływu codziennych nawyków na zdrowie – obecnie i w przyszłości. Dzięki wdrożeniu jej zaleceń można uniknąć zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych.

Czym zajmuje się lekarz medycyny stylu życia?

Zadaniem lekarza medycyny stylu życia jest poznanie nawyków pacjenta w poszczególnych obszarach i ukierunkowanie ich w sposób, który ma poprawić jego ogólnie pojęty dobrostan. Z lekarzem medycyny stylu życia można pracować zarówno profilaktycznie, jak i podczas leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze, a także umiarkowanych zaburzeń nastroju.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem medycyny stylu życia?

Wskazaniem do zasięgnięcia opinii i pomocy lekarza medycyny stylu życia mogą być:

  • wahania nastroju
  • przewlekłe zmęczenie
  • problemy z nałogami
  • uogólniona bolesność mięśni
  • nadciśnienie tętnicze
  • nadwaga i otyłość
  • insulinooporność
  • problemy z perystaltyką jelit
  • stłuszczenie wątroby
  • zaburzenia lipidowe

Medycyna stylu życia wspiera i uzupełnia leczenie rozpoznanych jednostek chorobowych oraz może zapobiec rozwojowi niektórych z nich. Należy jednak pamiętać, że pomimo zaangażowania pacjenta w proces poprawy stylu życia, leczenie farmakologiczne oraz inwazyjne jest w określonych przypadkach i na pewnych etapach nieuniknione. 

Jak wygląda konsultacja u lekarza medycyny stylu życia?

Zespół codziennych nawyków ma diametralny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zadaniem lekarza medycyny stylu życia podczas pierwszej konsultacji jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem na ich temat. Niekiedy może poprzedzać go wypełnienie ankiety. Wówczas lekarz konfrontuje zdobyte informacje z objawami, z którymi przyszedł pacjent, przyjmowanymi dotychczas lekami i wspólnie z nim opracowuje rozwiązania do wdrożenia w codziennym funkcjonowaniu. Lekarz i pacjent zawierają swego rodzaju kontrakt, którego realizacja monitorowana jest podczas regularnych spotkań.

Jak przebiega leczenie u lekarza medycyny stylu życia?

Zmiany nawyków, szczególnie w wielu różnych obszarach wymagających interwencji, nie przebiegają jednocześnie – są rozłożone w czasie. W szerokim spektrum możliwości, pacjent przy wsparciu lekarza określa priorytety – problemy, z którymi chce się zmierzyć w pierwszej kolejności. W zależności od rodzaju schorzenia czy problemu, z którym przychodzi pacjent, zadaniem lekarza jest dostosowanie terapii do jego możliwości i opracowanie indywidualnego schematu zmian.

Wprowadzanie zmian po kolei (nie wszystkich na raz) pozwala na wnikliwą obserwację odpowiedzi organizmu – na co reaguje najlepiej. Stopniowe wdrażanie zmian pozwala też na utrzymanie motywacji pacjenta do wytrwania w nowych postanowieniach. Niemniej, możliwe są też duże zmiany wprowadzane jednocześnie – w zależności od preferencji pacjenta. Na początku leczenia najlepszy efekt przynoszą  konsultacje co 4-6 tygodni, w późniejszym etapie co około 2 miesiące.  Lekarz medycyny stylu życia podczas każdej kolejnej wizyty monitoruje efekty wprowadzonych zmian i optymalizuje zalecenia na następne tygodnie.

Można powiedzieć, że wprowadzenie zaleceń medycyny stylu życia w swoim funkcjonowaniu to droga do efektu, który zawsze może być lepszy, zatem nigdy się nie kończy. Niemniej, pierwsze rezultaty leczenia można zaobserwować nawet po kilkunastu dniach. Wdrożenie zaleceń medycyny stylu życia to jednocześnie działanie tu i teraz oraz inwestycja na lata.

Skonsultuj się z naszym specjalistą – dr Olga Rostkowska

Rejestracja:

+48 668 88 00 42

+ 48 22 307 57 15

Nasi lekarze radiolodzy polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:
- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!