Test oddechowy wodorowo-metanowy

Diagnostyka SIBO – test oddechowy wodorowo-metanowy

Test oddechowy wodorowo-metanowy to pierwszy krok w procesie diagnostyki zespołu SIBO (nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego). Polega na sprawdzeniu zawartości gazów – metanu i wodoru – w wydychanym powietrzu. Stężenie tych gazów daje obraz rozrostu mikroflory bakteryjnej występującej w jelicie cienkim pacjenta.

Test wodorowy a wodorowo-metanowy pod kątem SIBO – jaka jest różnica?

W diagnostyce SIBO, testy wodorowo-metanowe uznane są za bardziej miarodajne niż tylko wodorowe – uwzględniają szersze spektrum danych. Szczególnie w przypadku występowania zaparć, pozwolą ykryć nadmierne ilości metanu w przewodzie pokarmowym, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości.

Jak przebiega badanie na SIBO?

Sam test wodorowo-metanowy trwa około 3 godzin i ma charakter nieinwazyjny. Badanie polega na wydychaniu powietrza w mały balonik, po spożyciu roztworu laktulozy bądź glukozy, w cyklicznych odstępach czasowych – co 20 minut. Diagnoza powstaje na podstawie zawartości gazów w wydychanym powietrzu – wodoru i metanu, których stężenie świadczy o stanie flory bakteryjnej w jelicie cienkim.

SIBO jest dość łatwe w zdiagnozowaniu, a jego częsta korelacja (tak zwany zespół nakładania) z zespołem jelita drażliwego (IBS), skłania do przeprowadzenia testów oddechowych także pod tym kątem, dając pełniejszy obraz schorzenia.

Dieta przed testem na SIBO

Naszym pacjentom, zapisanym na test wodorowo-metanowy pod kątem SIBO przesyłamy szczegółowe wytyczne dotyczące produktów, które mogą spożyć bezpośrednio przed badaniem. Załączamy także propozycję przepisów w kilku wariantach, według których można przygotować posiłki.

Dieta przed testem oddechowym wodorowo-metanowym jest bardzo ograniczona. Aby wynik wyszedł miarodajny, wymaga się od pacjenta spożycia wyłącznie określonych produktów, bez żadnych urozmaiceń. W diecie, którą należy wdrożyć bezpośrednio przed testem na SIBO (od 24 godzin do 48 godzin, w zależności od rodzaju objawów) znajdują się:

  • każde świeże mięso, świeże ryby, świeże owoce morza – mogą być po rozmrożeniu, ale nie mogą być z puszki lub po przetworzeniu ( kupne wędliny czy wędzone ryby). Przygotowanie mięsa musi być samodzielne, może uwzględniać wywar, ale bez kości i chrząstek,
  • jaja,
  • biały ryż gotowany – w ilościach nie przekraczających dziennie 240ml/150g, po odmierzeniu już ugotowanego produktu. Nie może to być ryż w przetworzonej postaci, np. wafle ryżowe,
- twardy dojrzewający ser – tylko taki jak parmezan (i tylko jeśli dobrze toleruje się nabiał)
  • tłuszcze – olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło, smalec, wszystkie oleje roślinne (jednak bez oleju sojowego i bez żadnych dodatków smakowych i przypraw), najlepiej nie więcej niż 1 łyżka stołowa dziennie,
  • czarna herbata i czarna kawa – wyłącznie słabe i bez cukru, mleka i przypraw. Można je wypić tylko rano w dniu poprzedzającym badanie, następnie płyny przyjmować w formie wody niegazowanej o małym stopniu mineralizacji. Kawa i herbata są dozwolone, ale nie zalecane,
  • sól i pieprz – niedozwolone są inne przyprawy

W przypadku alergii lub braku znajomości reakcji organizmu na którykolwiek produkt, zaleca się konsultację z dietetykiem, w celu dostosowania odpowiedniej diety.

Jak należy przygotować się na test wodorowo-metanowy pod kątem SIBO?

Pacjent zgłaszający się na test wodorowo-metanowy powinien uwzględnić następujące elementy:

  • Na badanie trzeba zgłosić się na czczo – przez 12 godzin przed badaniem nie należy spożywać nic oprócz wody niegazowanej (nie wysokozmineralizowanej).
  • W trakcie wykonywania testu dozwolone jest picie wody niegazowanej (nie wysokozmineralizowanej) w umiarkowanych ilościach (maksymalnie, łącznie ok. 0.5 litra).
  • Przed testem wskazane jest wypłukanie ust płynem do tego przeznaczonym lub umycie zębów pastą, jednak przy zwróceniu szczególnej uwagi na to, żeby nie połknąć żadnej z tych substancji.
  • Przez 24 – 48 godzin przed badaniem należy wstrzymać się z przyjęciem suplementów diety, które mają w swoim składzie węglowodany (np. celuloza, maltodekstryna, itd.).
  • Co najmniej przez 1 godzinę przed badaniem oraz przez cały 3-godzinny okres pobierania próbek obowiązuje zakaz palenia. W tym czasie należy także unikać palenia biernego.
  • Przez 1 – 2 godziny przed badaniem oraz podczas badania nie można spać.
  • Należy wstrzymać się od wykonywania intensywnych ćwiczeń przynajmniej przez 1 – 2 godziny przed oraz podczas badania.
  • Środki prokinetyczne (np. prukalopryd, wyciąg z imbiru, Iberogast) nie powinny być stosowane przez 1 tydzień przed testem, ale tylko wtedy, jeżeli u pacjenta pobudzają wypróżnianie. Jeżeli tak nie jest, należy przestać je zażywać 48 godzin przed testem.
  • Enzymy trawienne, HCL, czy inne nie niezbędne suplementy diety nie powinny być stosowane podczas okresu przygotowawczego, czyli 24 – 48 godzin przed testem.
  • Środki przeczyszczające (te farmakologiczne, ale również wszystkie inne substancje, które wywołują wypróżnienie, np. kawa, witamina C) nie powinny być zażywane przez 1 tydzień przed testem.
  • Inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol i rabeprazol) powinny być odstawione na 1 tydzień przed testem.
  • Antybiotyki oraz przeciwbakteryjne ekstrakty z ziół (np. ekstrakty z oregano, czosnku – allicyna, berberysa, neem) nie powinny być stosowane przez 4 tygodnie przed pierwszym testem. Drugi lub następny test może (i najczęściej powinien być) wykonany natychmiast po zakończeniu terapii antybiotykowej/terapii ziołami o działaniu przeciwbakteryjnym lub natychmiast po zakończeniu diety elementarnej.
  • Sugeruje się odstawić wszelkie zioła bakteriobójcze, probiotyki oraz naturalne produkty probiotyczne (jogurt, kefir) na 1 tydzień przed testem.
  • Biegunka poinfekcyjna (ostra, długotrwała biegunka) oraz kolonoskopia mogą mieć wpływ na wyniki testu oddechowego, zaleca się więc wykonanie testu nie wcześniej niż 4 tygodnie po tym badaniu/dolegliwości.

Cena: 320 zł

Cena powtórnego testu po przeprowadzonym leczeniu: -10% (288 zł)

Testy wodorowo-metanowe w Una Medica są wykonywane przez certyfikowanych specjalistów.

REJESTRACJA:

+48 668 88 00 42

+48 22 307 57 15

Nasi lekarze radiolodzy polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:
- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!