Medycyna funkcjonalna i stylu życia

Medycyna stylu życia

Choroby przewlekłe takie jak choroby krążenia, cukrzyca, nowotwory czy udary stanowią dziś główną przyczynę złego stanu zdrowia, niesprawności i umieralności w Polsce i na świecie.

W naszym kraju:

  • dotyczą 55% populacji
  • odpowiadają za ponad 60% przedwczesnych zgonów (stanowiąc ponad 75% wszystkich zgonów)
  • wynika z nich pomiędzy 70 a 90% okresu życia straconego przez chorowanie lub przedwczesną śmierć
  • stanowią największą część wydatków na służbę zdrowia – w 2011 roku największą wartość refundacji NFZ (60%) stanowiły leki na choroby przewlekłe.

Jednakże dziś wiadomo, że na nasz stan zdrowia, w tym na ryzyko zachorowania na powyższe choroby, największy wpływ mamy …. my sami!

W Polsce aż 80% złego stanu zdrowia uwarunkowana jest czynnikami takimi jak dieta, aktywność fizyczna, masa ciała, spożycie alkoholu czy stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Czynniki te odpowiadają też za 95% umieralności na choroby przewlekłe.

Medycyna Stylu Życia wychodzi na przeciw tym zjawiskom i zajmuje się prewencją oraz terapią chorób poprzez interwencje terapeutyczne elementami stylu życia, takimi jak: dieta, aktywność fizyczna, redukcja stresu, zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie nadmiernego spożycia alkoholu oraz odpoczynek. Interwencje te stosowane są w oparciu o aktualną wiedzę naukową oraz w połączeniu ze standardową opieką medyczną (a nie w opozycji do niej).  Jest to nowy kierunek medycyny, który jest coraz częściej określany jako Medycyna XXI wieku, ponieważ obejmuje mechanizmy leżące u podstaw choroby, dotykając samych przyczyn problemu, a nie tylko jego objawów.

Naukowe dane zgodnie potwierdzają skuteczność takiego podejścia w prewencji i terapii przewlekłych chorób takich jak: choroby krążenia, nadciśnienie, cukrzyca czy niektóre nowotwory, jak również wiele innych schorzeń.

Wykazano, że zastosowanie medycyny stylu życia w profilaktyce oraz terapii schorzeń przewlekłych, nie tylko jest bardziej skuteczne, ale przynosi również znaczne oszczędności kosztów, w porównaniu do standardowej opieki medycznej. Fakt ten nie znajduje jednak odzwierciedlenia ani w powszechnej praktyce medycznej, ani w strukturze wydatków na ochronę zdrowia.

W UNA MEDICA nie tylko przyjmują lekarze medycyny stylu życia i dietetycy kliniczni, ale też pozostali specjaliści starają się w terapii chorób przewlekłych, obok standardowej opieki medycznej, stosować te zasady. Dzięki temu UNA MEDICA w wielu przypadkach oferuje leczenie, które wg aktualnego stanu wiedzy jest najskuteczniejsze w terapii chorób, leczenie nie tylko objawowe, ale również przyczynowe.

Zapisz się na konsultację:

Specjalista chorób wewnętrznych i lekarz medycyny stylu życia  – dr n. med. Olga Rostkowska

Dietetyk kliniczny – dr. n. med. Justyna Jessa

 

Medycyna funkcjonalna

W UNA MEDICA bliskie są nam też zasady medycyny funkcjonalnej.

Medycyna funkcjonalna traktuje organizm jako system naczyń połączonych, a nie zbiór niezależnych organów i układów, które w powszechnym systemie opieki zdrowotnej są leczone często niezależnie od siebie, poprzez poszczególne działy medycyny (kardiologia, gastrologia, dermatologia, itd.).

Terapia koncentruje się na całej osobie, a nie tylko na chorobie i jej objawach.  Dokładny wywiad z pacjentem służy znalezieniu powiązań pomiędzy genetycznymi i środowiskowymi (dieta, aktywność fizyczna, itp.) czynnikami, które według aktualnego stanu wiedzy naukowej, wpłynęły na stan zdrowia lub/i chorobę. To z kolei sprawia, że pacjent angażowany jest aktywnie w proces swojego leczenia, z racji na konieczność modyfikacji stylu życia.

Obecna standardowa opieka medyczna bardzo dobrze sprawdza się w przypadku chorób o przebiegu ostrym (choroby zakaźne, wypadki, urazy). Jednakże nadal nie dysponuje wystarczającymi narzędziami do skutecznej profilaktyki i terapii chorób przewlekłych, czyli tych, które odpowiadają za największą część złego stanu zdrowia.

Skuteczne leczenie tych schorzeń wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym genetycznych, środowiskowych, stylu życia, które są odpowiedzialne za ich powstawanie. Dlatego też leczenie objawowe, standardowo aplikowane w terapii chorób przewlekłych, nie dotyka ich przyczyn i przez to jest niewystarczająco skuteczne. Przykładowo, terapia statynami (lekami na cholesterol) najczęściej nie idzie w parze z zaleceniem zmiany diety, która w większości przypadków (w połączeniu z predyspozycją genetyczną pacjenta) jest odpowiedzialna za wysokie stężenia tego parametru. Farmakologiczna terapia nadciśnienia najczęściej nie idzie w parze z terapią dietą, która w wielu przypadkach jest jednym z czynników odpowiedzialnych za tę chorobę.

Nasi lekarze specjaliści polecani przez 100% pacjentów. Zobacz setki pozytywnych opinii na ZnanyLekarz.pl

Przeprowadzamy następujące badania USG:

- piersi (sutka)
- szyi i tarczycy
- ślinianek
- jamy brzusznej
- jamy opłucnej
- układu moczowego
- tkanki podskórnej (jedna okolica)
- węzłów chłonnych (jedna okolica ciała, dwustronnie)
oraz
- jąder
- gruczołu krokowego
a także USG ortopedyczne i dopplery.

Cena: od 250 zł.

Sprawdź nasze promocje!

Zadzwoń i zarezerwuj miejsce!
Tel: 668 88 00 42
Tel: 22 307 57 15
Serdecznie zapraszamy!