Czym się zajmuje dietetyk kliniczny?
Dobry dietetyk kliniczny powinien mieć na uwadze całokształt chorób i nietolerancji pokarmowych, z którymi zmaga się pacjent. Niekiedy jest to trudne, gdyż zalecenia występujące przy różnych chorobach czasem się wykluczają. Przykładowo, pacjentom z cukrzycą zaleca się wprowadzenie diety bogato-błonnikowej, co w przypadku równolegle występującego SIBO (przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim) będzie potęgowało jego objawy i namnażanie bakterii.
Zadaniem dietetyka klinicznego jest dopasować dietę do pacjenta tak, aby pozytywnie wpływała na wszystkie współistniejące choroby i maksymalnie niwelowała ich objawy oraz przyczyny powstania. Jego zadaniem jest nie tylko wykluczenie szkodliwie wpływających na organizm pokarmów, ale zastąpienie ich właściwymi, aby uniknąć niedoborów pokarmowych. Dietetyk kliniczny bierze też pod uwagę negatywne interakcje między dietą a przyjmowanymi lekami.
Kiedy warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym?
Wiele schorzeń to choroby dietozależne – wykazują dużą korelację przebiegu leczenia z odpowiednio dobraną dietą. Zmiana nawyków żywieniowych może mieć nie tylko działanie wspomagające leczenie, ale być ważącym elementem pozytywnego wyniku terapii (na przykład w przypadku SIBO). Dlatego warto pamiętać, że pomoc dietetyka klinicznego i odpowiedni dobór diety będą szczególnie istotne przy leczeniu chorób autoimmunologicznych i metabolicznych, a także nietolerancji i alergii pokarmowych.
Konsultacja z dietetykiem klinicznym będzie pomocna przy leczeniu dorosłych pacjentów m.in z:
- przerostem flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO)
- cukrzycą
- insulinoopornością
- hipoglikemią
- niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy
- chorobą Hashimoto
- chorobą Gravesa-Basedowa
- chorobą żołądka i dwunastnicy
- niedokrwistością
- alergiami pokarmowymi
- zespołem jelita drażliwego (IBS)
- łuszczycą
- atopowym zapaleniem skóry
- nadciśnieniem
- osteoporozą
- dną moczanową
- otyłością
- miażdzycą
- hipercholesterolemią
Dzieci m. in. z:
- przerostem flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO)
- autyzmem
- niedoborem masy ciała
- niedoborem wzrostu
- otyłością
- niedoborami pokarmowymi
- alergiami pokarmowymi
- cukrzycą
- hipoglikemią
- łuszczycą
- atopowym zapaleniem skóry
Opieka dietetyka klinicznego jest także wskazana dla kobiet podczas przebiegu ciąży, szczególnie powikłanej otyłością, niedokrwistością, cukrzycą, czy stanem przedrzucawkowym i rzucawką oraz okresu karmienia piersią.
Jak wygląda konsultacja z dietetykiem klinicznym?
Podczas konsultacji z dietetykiem klinicznym, pierwszym krokiem jest skrupulatny wywiad z pacjentem na temat dotychczasowych praktyk żywieniowych i dolegliwości z jakimi się zmaga. Na tej podstawie można postawić wstępną diagnozę i zalecić odpowiednie badania. Niekiedy, do dietetyka klinicznego kieruje nas lekarz, już z wynikami przeprowadzonych badań.
Podczas takiej konsultacji i po analizie wyników badań, dietetyk kliniczny może zaproponować dietoterapię. Warto pamiętać, że dietetycy posiadają różne wykształcenie i specjalizacje. Są to między innymi: dietetyk ogólny, dietetyk sportowy, dietetyk kliniczny, dietetyk administracyjny. To właśnie dietetyk kliniczny będzie miał medyczną wiedzę akademicką i doświadczenie w układaniu diety w kontekście współistniejących chorób, przyjmowanych leków czy problemów układu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego i innych.
W Una Medica kompleksowa opieka dietetyczna odbywa się w cyklu 3 konsultacji, opierających się na takich elementach jak:
- przeprowadzenie szczegółowego wywiadu dotyczącego dolegliwości, analiza dotychczasowych badań i ewentualne zlecenie dodatkowej diagnostyki, przedstawienie możliwości leczenia
- przedstawienie szczegółowego protokołu terapeutycznego wraz z opisem diety i propozycją przepisów (na najbliższe 2 miesiące), opieka pokonsultacyjna
- ocena efektów, korekta błędów żywieniowych i aktualizacja terapii
Dlaczego warto skorzystać z usług dietetyka klinicznego w Una Medica?
Una Medica – Centrum Medycyny Funkcjonalnej i Stylu Życia to placówka medyczna, reprezentująca holistyczne podejście do pacjenta i traktująca organizm jako system naczyń połączonych. To, co wyróżnia naszą placówkę to ścisła współpraca specjalistów z różnych dziedzin. Interdyscyplinarne leczenie przyczyn, nie objawów, poszerzone o aspekty psychologiczne i dietetyczne daje ogromne możliwości, szczególnie w leczeniu chorób przewlekłych, o złożonym podłożu powstawania.
Una Medica to także pierwsza placówka w Polsce, która wdrożyła diagnostykę SIBO metodą testu oddechowego wodorowo-metanowego, już w 2017 roku. Mamy wieloletnie doświadczenie zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu SIBO oraz doskonałych specjalistów – lekarzy i dietetyków.
W placówce Una Medica w Warszawie, pacjentów z zespołem SIBO, chorobami metabolicznymi i autoimmunologicznymi, a także kobiety w ciąży i w okresie laktacji, prowadzi dr Justyna Jessa – autorka książki „Autyzm i dieta – co jako rodzic powinieneś wiedzieć” oraz licznych artykułów, m. in. “Probiotyki w antybiotykoterapii”, “Diety alternatywne w diecie niemowlaka”, “Znaczenie wody w diecie dziecka” czy “Nowe wytyczne postępowania u chorych na otyłość. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości”. Dr Justyna Jessa jest także częstym gościem programu “Pytanie na Śniadanie”, gdzie dzieli się wiedzą i spostrzeżeniami z obszaru swojej specjalizacji.
Doskonałym specjalistą w obszarze dietetyki klinicznej połączonej z medycyną stylu życia jest mgr Anna Gołębiowska – dietetyk i psychodietetyk. Jej holistyczne podejście do pacjenta – nie tylko diety, ale i rytmu dobowego czy poziomu stresu powoduje, że leczenie pod jej opieką odbywa się na wielu płaszczyznach i odnosi doskonałe, długotrwałe rezultaty.
Zadzwoń i umów się do jednego z naszych specjalistów:
– dr n. med. Justyna Jessa – dietetyk kliniczny
– mgr Anna Gołębiowska – dietetyk kliniczny
Rejestracja:
+48 668 88 00 42
+ 48 22 307 57 15