Ukończył studia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Autor wielu prac naukowych i uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych. Pracował na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. >>>
Od początku kariery lekarskiej zainteresowany był chirurgią, w szczególności naczyniową. „Korzystałem z możliwości dodatkowej nauki w kołach chirurgicznych. Po studiach przeniosłem się do Wrocławia, gdzie ukończyłem staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym szczycącym się Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej na bardzo wysokim poziomie. Mogłem się tam uczyć się od wspaniałych chirurgów. Wybierając miejsce na rozpoczęcie specjalizacji zdecydowałem, że najlepiej trafić do ośrodka macierzystego chirurgii naczyniowej w Polsce, założonego i przed długie lata rozwijanego przez wybitnego Profesora Noszczyka. Złożyłem więc wniosek o rezydenturę z zakresu chirurgii naczyniowej do Szpitala Bródnowskiego, który został rozpatrzony pozytywnie. Moim szefem specjalizacji został ówczesny Kierownik Kliniki Pan Profesor Piotr Ciostek, któremu w dużej mierze zawdzięczam moje umiejętności i wiedzę praktyczną. Przeprowadził mnie przez wiele mniejszych i większych operacji, nauczył postępować poprawnie i skutecznie z pacjentami, jak również podejść do nich z sercem.”
Doświadczenie zdobywał również na stażach zewnętrznych, szkoleniach, kursach i konferencjach, m. in.:
- Kurs USG doppler żył kończyn dolnych, tętnic obwodowych, jamy brzusznej
- Kursy zagraniczne ze sposobów leczenia stopy cukrzycowej (Abano Therme, Włochy) oraz przetok naczyniowych (Patras, Grecja) prowadzone przez najwyższej klasy specjalistów
- Coroczne konferencje naukowe z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej w Polsce i zagranicą umożliwiające śledzenie na bieżąco najnowszych trendów i sposobów skutecznego leczenia
Dr Michał Świder przedstawiał też swoje prace naukowe podczas wystąpień na konferencjach CX London oraz Konferencji Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej w Berlinie.
Jest autorem i współautorem prac naukowych dotyczących ostrej i przewlekłej niewydolności żylnej m.in. “The use of laser thermal ablation for the treatment of incompetent perforator veins” czy “External jugular vein thrombosis in 29-yo male – case report”.
W trakcie szkolenia specjalizacyjnego chętnie podejmował pracę również w poradni chirurgicznej i w oddziałach SOR, co przełożyło się na szeroki zakres wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Jego ukochanym sportem jest narciarstwo, zwłaszcza popularne od niedawna tzw. pozaszlakowe, jak twierdzi „dające zadowolenie i poczucie adrenaliny – analogicznie do wykonywanego zawodu”. Wolny czas lubi spędzać aktywnie w górach, na rowerze, żeglując lub biegając. Uważa, że „dobra forma psychiczna i fizyczna przekłada się na jakość świadczonych usług i efektów leczenia.”
Płynnie komunikuje się w języku angielskim.