Nutripsychiatria

W jaki sposób dieta wpływa na nasze zdrowie psychiczne? 🌿

Depresja i zaburzenia lękowe są związane nie tylko z genetyką i hormonami. Na ich rozwój ma wpływ również stres, zaburzenia snu, a także prawdopodobnie zaburzenia w obrębie mikrobioty jelitowej. Te zależności pomiędzy naszą mikrobiotą, stanem zapalnym w organizmie, a także dietą a depresją i zaburzeniami lękowymi zauważają psychiatrzy na całym świecie. To właśnie przyczyniło się do wyodrębnienia gałęzi psychiatrii, jaką jest nutripsychiatria, inaczej zwana psychiatrią żywieniową. Zależności pomiędzy dietą, a zdrowiem psychicznym wskazane są m.i. w takich badaniach jak: SMILES, SUN Cohort, czy Whitehall II (publikacje dostępne są w międzynarodowej bazie badań naukowych – Pubmed).

Jak odpowiednia dieta może wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu?

👉 Wsparcie dla mózgu: Produkty spożywcze dostarczają składników niezbędnych do produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które wpływają na nastrój i funkcje mózgu.

👉 Działanie przeciwzapalne: Niektóre pokarmy, zwłaszcza te bogate w antyoksydanty, jak warzywa, owoce, oraz ryby bogate w Omega-3, pomagają zwalczać stany zapalne, co jest ważne w kontekście depresji.

👉 Zdrowe jelita: Błonnik pokarmowy z roślin wspiera rozwój korzystnych bakterii jelitowych, które produkują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

👉 Równowaga organizmu: rośliny, w których występują substancje o działaniu adaptogennym, takie jak ashwagandha, soplówka jeżowata, różeniec górski, kurkumina i inozytol, pomagają w przywracaniu równowagi i redukcji stresu.

Ważna jest także odpowiednia suplementacja, do której zaliczamy:

  • kwasy omega-3 (EPA i DHA)
  • witaminę D
  • L treonian magnezu
  • witamina B12
  • ekstrakty z kurkumy standaryzowane
  • wybrane adaptogeny, po konsultacji z lekarzem psychiatrą

Dieta i odpowiedni styl życia wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie 🧠😊

Dowiedz się więcej o psychiatrii żywieniowej w programie „Pytanie na Śniadanie” z udziałem dr Justyny Jessa – dietetyka klinicznego przyjmującego w naszej klinice 📺

Zapraszamy do zapisów.

dr n. med. Justyna Jessa – dietetyk kliniczny

lek. Agnieszka Misiołek – psychiatra

☎️ Rejestracja +48 668 88 00 42 / 22 307 57 15