Medycyna Stylu Życia

Recepta na zdrowie i dobre samopoczucie!

Medycyna stylu życia jest dziedziną medycyny, która skupia się na analizie stanu zdrowia i kondycji fizycznej pacjenta. Oparta jest na dowodach naukowych, aktualnych badaniach i uznanej wiedzy medycznej. Polega na kompleksowych zmianach w codziennym funkcjonowaniu. Mają one na celu: zapobieganie chorobom, poprawę aktualnego stanu zdrowia oraz wsparcie w procesie leczenia. Istotne jest więc zaangażowanie i aktywny udział pacjenta w modyfikacji i utrzymaniu właściwych nawyków. 

Współpraca między lekarzem, a pacjentem ma charakter partnerski. Skupia się wokół kwestii dotyczących żywienia, aktywności fizycznej, kontroli używek, higienie snu oraz technikach pozwalających na ograniczenie stresu. Lekarz prowadzi i wspiera pacjenta w procesie zmian i podjętych postanowieniach. Priorytety, na których pacjent powinien się skupić są ustalane indywidualnie, a niekiedy wymagają rozszerzenia współpracy z innymi specjalistami. 

Kluczowym elementem konsultacji jest ocena samopoczucia pacjenta. Lekarz poświęca wiele czasu na to, by dokładnie omówić różnorodne aspekty zdrowia pacjenta, przeprowadzić badania oraz wyjaśnić wątpliwości.

Kto powinien skorzystać z medycyny stylu życia?

Konsultacja z zakresu medycyny stylu życia przeznaczona jest dla każdego, kto chciałby wprowadzić pozytywne zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu. 

Szczególnym wskazaniem do skorzystania z usługi jest nadwaga i otyłość, choroby układu krążenia, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz łagodne zaburzenia nastroju. 

Jak wygląda współpraca w ramach MSŻ?

Współpraca lekarza z pacjentem skupia się na konkretnych obszarach działania. Należą do nich:

  1. Odżywianie – Analiza spożywanych posiłków, pod kątem ich rodzaju, jakości oraz ilości. Dostosowanie diety do pacjenta, ewentualna współpraca z dietetykiem. 🥗
  2. Aktywność fizyczna: dobór odpowiedniej formy aktywności, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, ewentualna współpraca z fizjoterapeutą. 🚵‍♀️
  3. Radzenie sobie ze stresem: aktywna relaksacja, nauka metod ograniczających wpływ stresu na codzienne funkcjonowanie.🧘‍♀️
  4. Sen: ocena efektywności wypoczynku, metody pozwalające na poprawę jakości i higieny snu. 😴
  5. Kontrola używek: zmiany i motywacja mające na celu walkę z nałogiem, ewentualne wdrożenie leczenia farmakologicznego. ❌
  6. Wsparcie społeczne: pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. 💙

Podczas konsultacji ustalone zostaną priorytety oraz kolejność podejmowanych działań prowadzących do zmian. Proces ten jest dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb pacjenta. 

Zapraszamy na konsultacje z zakresu Medycyny Stylu Życia do dr n. med. Olgi Rostkowskiej – specjalisty chorób wewnętrznych, która posiada amerykański dyplom Certified Lifestyle Medicine Physician (IBLM Diplomate).

Zapisy: 

rejestracja:

☎️ +48 668 880 042

☎️ + 48 22 307 57 15